Kohler 38RCLC-QS1 38KW 120/240V Single Phase Standby Generator with App Connect
  • Brand: Kohler
  • Product Code: 38RCLC-QS1
  • Availability: In Stock
Kohler 38RCLC-QS1 38kW Standby Generator | 120/240V Single Phase App Connect
Kohler 38RCLC-QS1 - Professional-Grade 38kW Power Solution
38,000 Watts | 2.2L Turbocharged Industrial Engine | App Connect Monitoring
Industrial Performance & Advanced Technology
Kohler Energy Management App
Superior Build Quality
Technical Specifications
KOHLER 38RCLC-QS1 DETAILED SPECIFICATIONS
Power System & Output
Rated Output (NG/LP) 38,000 Watts (38kW)
Voltage / Phase 120/240V Single-Phase
Maximum Amperage 158 Amps
Total Harmonic Distortion (THD) ≤ 5%
Engine & Fuel Dynamics
Engine Model Kohler 2.2L Turbocharged Industrial
Operating Speed 1800 RPM (Liquid Cooled)
Fuel Consumption (NG @ 100%) 492 ft³/hr
Fuel Consumption (LP @ 100%) 5.6 gal/hr
Operational Data
Sound Level (Normal Load) 61 dB @ 23'
Weight 1,370 lbs (621 kg)
Dimensions (L x W x H) 74" x 32.9" x 46"