Husqvarna YTH24V54 54 inch 24 HP Briggs And Stratton Lawn Tractor
  • Brand: Husqvarna
  • Product Code: 960430259
  • Availability: In Stock
  • Cruise Control:Maintain a constant speed even over rough terrain.
  • Ergonomic Seat:Comfort is available with a 15 inch high back seat that includes front, and back adjustments.
  • Ergonomic Steering Wheel:Angled for optimal driver’s position.
  • Digital Hour Meter:Keep track of a maintenance schedule with the digital hour meter.
  • Headlights:Finish your job in dimly lit conditions using the headlights.
  • Anti-Scalp Wheels:Prevent scalping and lawn damage on uneven lawns.
  • Deck Wash Port:Clean the underside of your deck by connecting your hose the port.
  • Warranty:3 year limited residential warranty.
Technical Specs for the Husqvarna YTH24V54
Drive System
Turning Radius (minimum) : 16 inches
Engine
Engine Brand : Briggs & Stratton Intek
Power : 24 HP
Starting System : Electric
Cylinders : 2
Battery : 12V 28 Ah
Fuel Capacity : 3 gallon
Drive System
Drive Type : Hydrostatic
Transmission Manufacturer : Tuff Torq
Drive Method : Pedal-operated
Speed Forward (min, max) : 0-5.2 mph
Speed Reverse (min, max) : 0-2.9 mph
Cutting Deck
Cutting Deck Material : Steel
Cutting Width : 54 inch