Husqvarna YTA24V48 48 inch 24HP Fast Tractor
  • Brand: Husqvarna
  • Product Code: YTA24V48
  • Availability: In Stock
Are you looking for a fast lawn tractor that can handle large areas with speed, but still have the traction ability to conquer steeper hills? If so, the Husqvarna YTA24V48 is for you! This tractor has a power 24 HP Briggs and Stratton V-Twin OHV Engine which is sure to help you zoom around your yard with ease! Plus, a 48” cutting deck will help you cover more space in less time!
  • Hour Meter:Indicates when it's time to service your mower.
  • Durable Deck:48” Reinforced, Stamped Steel Mower Deck will stand up to wear and tear without problems.
  • Great for Hilly Terrains:Effortlessly pull up hills and over the terrain of your yard.
  • Productivity:2.9 acres / hour.
  • Warranty:3 year consumer warranty.
Technical Specs for the Husqvarna YTA24V48
Drive System
Speed Forward (min, max) : 0-7.4 mph
Features
Towing Capability : Trailer Hitch included
Engine
Engine Brand : Briggs & Stratton Intek
Starting System : 12 Volt Key Start
Fuel Capacity : 3 Gallons
Cylinders : 2 Cylinders
Displacement(cc) : 724 cc
Power : 24 HP
Drive System
Tire Size : Front: 15" x 6"
Rear: 20" x 8"
Transmission
Transmission Type : CVT - Fast Automatic RS800LR
Cutting Deck
Cutting Deck Material : 13 Gauge
Cutting Deck Type : Reinforced Stamped
Spindles : Aluminum
Cutting Methods : 3 - in - 1 (Side-Discharge/Bag/Mulch)
Blades : 3 Blades
Cutting Height (min-max) : 1.5" - 4"
Cutting Height Steps : 6 Positions
Deck Lift System : Manual Hand Operated
Features
Cast Iron Front Axle : Yes
Arm Rests : Included
Lights : Headlights Included
Seat Back Height : High Back
Seat Spring : Yes
Hour Meter : Included
Dimensions
Length (in.) : 69.25"
Height (in.) : 41.5"
Weight (lbs.) : 495 lbs.
Warranty
Residential Warranty : 3 Year Consumer Warranty
Drive Control : Pedal
Dimensions
Width (in.) : 51" chute up & 59" chute down
Turning Radius (minimum) : 16 inches
Cutting Deck
Cutting Width : 48"