Husqvarna YTA22V46 46 inch 22 HP Lawn Tractor
  • Brand: Husqvarna
  • Product Code: YTA22V46
  • Availability: In Stock
Features for the Husqvarna YTA22V46
A 46” stamped steel mower deck is durable and will hold up to years of mowing. Stay comfortable while you mow with a 15” Hi-Back Ergonomic seat. If the sun starts setting and you aren’t finished your job, switch on the headlights to keep mowing into the early evening. All of these features and more are sure to give you a comfortable and enjoyable mowing session!
  • Powerful Engine:22 HP Briggs& Stratton Intek Engine
  • Fast CVT Automatic Transmission:Pedal operated for smooth transitions when changing speeds
  • Headlights:For finishing up those mowing jobs that might not get finished before sun down.
  • 13” Vinyl Slide Seat with Springs:For comfort while you mow!
Technical Specs for the Husqvarna YTA22V46
Engine
Engine Brand : Briggs & Stratton
Displacement(cc) : 724cc
Starting System : Electric - Key Start
Fuel Capacity : 2.5 Gallons
Power : 22 HP
Cylinders : 2
Engine : Briggs & Stratton Intek V-Twin
Drive System
Transmission Type : CVT Element V Automatic
Tire Size : Front: 15" x 6"
Rear: 20" x 8"
Speed : Variable
Speed Forward (min, max) : 0-7.4 mph
Speed Reverse (min, max) : 0-2.9 mph
Cutting Deck
Spindles : Aluminum
Cutting Width : 46"
Blade Engagement : Manual
Cutting Methods : 3-in-1 (Side-Discharge/Bag/Mulch)
Deck Thickness : 13-gauge
Cutting Height Steps : 6 positions
Blades : 2
Deck Lift System : Manual Hand Operated
Cutting Height (min-max) : 1.5" - 4"
Features
Arm Rests : Sold Separately
Lights : Included
Towing Capability : Trailer Hitch Included
Bumper : Sold Separately
Seat Back Height : High Seat Back w/ Springs
Dimensions
Length (in.) : 69.25"
Width (in.) : 49" w/ chute up, 56.5" w/ chute down
Height (in.) : 42"