Husqvarna YT42DXLS 42 inch 25 HP Kohler Lawn Tractor
  • Brand: Husqvarna
  • Product Code: YT42DXLS
  • Availability: In Stock
  • ClearCut 42" Fabricated (Welded) Cutting Deck:This new mower deck features stronger and thicker 10-gauge steel and is equipped with 2 mower blades.
  • Cruise Control:Maintain a constant speed, even over rough terrain.
  • Brushguard:The hood of the tractor is protected by the brushguard.
  • Digital Hour Meter:Keep track of a maintenance schedule with the digital hour meter.
  • Headlights:Finish your job in dimly lit conditions using the headlights.
  • Anti-Scalp Wheels:Prevent scalping and lawn damage on uneven lawns.
  • Ergonomic Seat:Comfort is available with a 15 inch high back seat and front, and back adjustments.